topghesti.com-آموزش ثبت چک صیادی در تاپ قسطی

آموزش ثبت چک صیادی در تاپ قسطی

فهرست مطالب

مقدمه

ثبت چک در سامانه صیاد یک الزام برای چک های جدید بانکی است به همین دلیل آموزش نحوه ثبت چک صیادی را موضوع این نوشتار قرار دادیم.  از آن جایی که در سال های گذشته مشکلات فراوانی در مورد چک های برگشتی و کلاهبرداری در این حوزه وجود داشت، تصویب این قانون می تواند کمک زیادی در این زمینه جهت جلوگیری از تخلفات این چنینی انجام دهد. با توجه به سیستم جدید ایجاد شده همه بانک ها موظف هستند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تنها دسته چک های صیادی را صادر نمایند. از طرف دیگر، مشتریان بانک ها هم که از این چک ها استفاده می کنند، پس از نگارش برگه چک باید نسبت به ثبت چک در سامانه ثبت چک صیادی اقدام نمایند. سپس می توانند چک را به فرد گیرنده تحویل دهند که او هم بعد از تایید چک در سامانه یا سایت ثبت چک صیادی می تواند جهت نقد کردن آن به بانک مراجعه کند. در صورتی که چک در سامانه ثبت نشده باشد، امکان نقد کردن آن وجود نخواهد داشت. البته قانون استفاده از چک های صیادی مربوط به امسال نیست و از سال ۹۷ تصویب شده بود. با وجود این، در این بازه استفاده از چک های صیادی به صورت اختیاری بود و هم چنان افراد می توانستند مبادلات خود را با استفاده از چک های معمولی هم انجام دهند. اما از ابتدای امسال یعنی سال 1400 دیگر ثبت چک در سامانه صیاد به یک الزام تبدیل گردیده است. البته این کار دارای مزایای زیادی برای همه استفاده کنندگان از چک های بانکی می باشد و در جلوگیری از کلاهبرداری نقش بسیار مهمی دارد. اما نکته ای که در این مورد وجود دارد نحوه ثبت چک در سامانه صیاد می باشد. از آن جایی که این قانون جدیدا تصویب شده و از طرف دیگر ثبت چک های صیادی از اهمیت بسیار بالایی هم برخوردار است، ما در تاپ قسطی راهنمای ثبت چک در سامانه صیاد را ارائه کرده ایم

چک صیادی چیست؟

چک صیاد واژه نسبتاً جدیدی است که ممکن است برای بسیاری از ما ناآشنا باشد. در این مطلب قصد داریم ببینیم چک صیادی چیست و چگونه دسته چک صیاد بگیریم. پیش از هر چیز باید بگوییم از اردیبهشت سال ۱۴۰۰ چک صیاد، جایگزینی برای دسته‌چک‌های قدیمی در تمام بانک‌ها شده است. تمام چک‌های صیاد صادرشده از بانک‌های مختلف به رنگ بنفش بوده و دارای یک کد‌ شناسه ۱۶ رقمی هستند. همچنین عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت آن در سامانه صیاد است» در پایین آن‌ها درج شده است. مهم‌ترین وجه تمایز چک صیاد با چک‌های قدیمی کد یکتای ۱۶ رقمی آن است که استعلام حساب صادرکننده چک را برای دریافت‌کننده امکان‌پذیر می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با چک صیادی و نکات مرتبط با آن آشنا شویم. همچنین خوب است بدانید که شما می‌توانید برای ثبت سفارش در تاپ قسطی ، چک صیادی ارائه دهید و کالایی خود را قسط بندی کنید.

مزایای چک صیادی چیست؟

عدم امکان دریافت دسته چک توسط افراد فاقد صلاحیت و با سابقه چک برگشتی

امکان ثبت فوری چک سرقتی و یا مفقودی

جلوگیری از کلاهبرداری و جعل چک

عدم امکان صدور چک بلامحل

عدم امکان صدور چک حامل و حذف ظهرنویسی و پشت نویسی چک

نیاز به مراجعه حضوری به بانک برای استعلام وضعیت و وصول چک

امکان استعلام وضعیت چک قبل از دریافت، انتقال و یا عقد قرارداد وابسته به آن

پیگیری قانونی آسان در صورت بروز هرگونه مشکل یا بدحسابی صاحب چک

خوب است بدانیدکه شما مشتریان محترم می‌توانید از سایت تاپ قسطی انواع کالاهای دیجیتال از جمله انواع گوشی موبایل قسطی ، انواع

کنسول بازی و همچنین دیگر کالاهای دیجیتال به صورت اقساطی و با چک صیادی خریداری کنید.

تفاوت چک صیادی با چک قدیمی

انواع چک را به 3 دسته تقسیم می کنیم: چک های قدیمی یا معمولی چکهای صیاد که قابلیت ثبت در سامانه صیاد را ندارند.(طرح صیادی) چکهای صیادی که قابلیت ثبت در سامانه را دارا می باشند.(چک صیادی بنفش)

تفاوت چک های صیادی با چک های قدیمی و مزایا و معایب آنها

در صورتی که شما به عنوان دارنده چک صیادی با چک بلامحل روبرو بشوید، تمام حساب‌های صادرکننده چک در آن بانک و بانک‌های دیگر تا یک سقف مبلغ مشخص توقیف می‌شود. این در حالی است که اگر چک سنتی بلامحل داشتید و صادرکننده چک در حساب‌های دیگر خودش پول داشت، بانک اجازه برداشت پول از آن حساب‌ها را نداشت.

دسته‌چک‌های صیادی در همه بانک‌ها به یک شکل و یک رنگ (بنفش) صادر می‌شوند.

شعبه بانک مسئول اعتبارسنجی و صدور دسته‌چک صیادی برای مشتری نیست. همه این مراحل توسط سامانه بانک مرکزی انجام می‌شود؛ بنابراین صدور دسته‌چک بر اساس روابط خاصی که بعضی از مشتری‌ها با شعب دارند و خارج از ضوابط، در مورد چک‌های صیادی امکان‌پذیر نیست.

دارنده چک سنتی نمی‌توانست وضعیت صادرکننده دسته‌چک را پیش از دریافت چک استعلام کند. اما چک‌های بنفش صیادی به‌راحتی قابل استعلام هستند. این موضوع باعث کاهش در تعداد چک‌های برگشتی می‌شود.

تمامی فرایندهای صدور، استعلام و ثبت چک صیادی به صورت آنلاین انجام می‌شود؛ بنابراین چک صیادی را می‌توان یک چک کاملاً آنلاین دانست.

امکان صدور چک صیادی در وجه حامل وجود ندارد.

چک های جدید چه ویژگی هایی دارند:

چک‌های جدید با تم رنگ بنفش چاپ و منتشر شده‌اند. همچنین بر روی برگه چک‌های جدید عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است.» درج شده است.

روش های ثبت چک صیادی

سامانه صیاد چک صیادی

سامانه یکپارچه‌ در بانک مرکزی است و براساس قانون جدید چک، چک‌ها در این سامانه ثبت، تایید و منتقل می‌شوند. همچنین امکان انجام انواع استعلام‌ها از جمله استعلام‌ وضعیت چک و صادرکننده آن از طریق این سامانه فراهم است.

اینترنت بانک چک صیادی

در منوی مدیریت چک در اینترنت بانک سه گزینه ثبت چک صیاد، تایید یا رد چک صیاد و انتقال چک صیاد وجود دارد. در مرحله اول مشتری حقوقی/ حقیقی مشترک (دارای شرایط برداشت جدید) اقدام به ثبت چک صیادی خود از منوی ثبت چک صیاد می نمایند و سپس مطابق روزنامه رسمی شرکت و یا شرایط برداشت تعریف در مرحله ارسال درخواست به کارپوشه تایید کنندگان انتخاب و تعریف می شده در خصوص امضاداران مجاز گردند. سپس ثبت کننده اولیه اقدام به تایید درخواست ثبت شده در کارپوشه می نمایند در ادامه هر یک از امضاداران انتخاب شده نسبت به تایید/ رد درخواست ثبت شده در منوی کارپوشه اقدام می نمایند و در نهایت ثبت کننده اولیه نسبت به اجرای درخواست یاد شده اقدام می کند.

موبایل بانک تمامی بانکها چک صیادی

برای ثبت چک های صیاد از طریق  اپلیکیشن  تاپ تنها کافی است تا در ابتدا اقدام به دانلود و نصب نسخه مناسب اپلیکیشن بر روی  تلفن همراه خود کرده و سپس از این طریق اقدام به ثبت اطلاعات دسته چک خود در این برنامه کنند. در ادامه با انتخاب لینک دانلود برنامه افراد می توانند این اپلیکیشن را دانلود و برروی گوشی موبایل خود نصب نمایند و ثبت چک صیادی را انجام دهد.

اپلیکیشن های موبایل مانند( آپ) چک صیادی

برای ثبت کردن چک صیاد با آپ کافیست طبق مراحل زیر پیش بروید:

1-گر اپلیکیشن آپ را روی گوشی اندرویدی یا آی او اس خود نصب دارید، آن را بروزرسانی کنید تا قابلیت ثبت چک برای شما نمایش داده شود. برای بروزرسانی برنامه آپ به شما این توصیه را

2-می کنیم که برنامه قدیمی را از روی گوشی خود پاک کنید و بر روی لینک زیر کلیک کنید تا آخرین نسخه برنامه آپ روی گوشی شما نصب شود.

برای نصب آخرین نسخه از برنامه آپ کلیک کنید

اگر آخرین نسخه اپلیکیشن آپ را دانلود کردید، وارد برنامه شوید. در آخرین اسلاید از امکانات برنامه، گزینه ای به نام چک صیادی وجود دارد که روی آن کلیک کنید.

3-صفحه ای همانند تصویر زیر برای شما باز می شود که در سه اسلاید به شما یک سری توضیحات داده شده است، کافیست چندین بار روی گزینه بعدی کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

4-بعد از مراحل اولیه شما وارد قسمتی که در شکل زیر نمایش داده شده است، می شوید. برای ثبت چک در برنامه آپ کافیست بر روی گزینه ثبت چک صیادی بزنید تا اطلاعات مربوط به چک را وارد کنید.

5-اولین مرحله اصلی برای ثبت چک در اپلیکیشن آپ، مانند تصویر زیر است. شما ابتدا باید نام بانکی که چک از آن صادر شده است را وارد کنید.

6-با کلیک کردن روی گزینه بانک صادر کننده چک، تمام بانک های موجود مانند تصویر زیر نمایش داده می شوند که شما باید بانک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

7-بعد از اینکه بانک مورد نظر خودتان را انتخاب کردید، باید شناسه 16 رقمی چک صیادی خودتان را در فیلد قرمز رنگ وارد کنید و در نهایت روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید.

8-آخرین مرحله از ثبت چک مرحله ای است که شما باید احراز هویت شوید. البته احراز هویت تنها به معنای وارد کردن اطلاعات بانکی مانند رمز دوم یک بار مصرف، شماره کارت، تاریخ انقضاء و CVV2 است. کافیست برای ثبت نهایی چک خود در برنامه آپ ، اطلاعات خواسته شده را مانند تصویر زیر را وارد کنید و بر روی گزینه استعلام کلیک کنید. دقت کنید که اطلاعات بانکی وارد شده باید مطابق آن بانکی باشد که چک از آن صادر شده است.

سامانه پیامکی 4040701701 چک صیادی

نحوه ثبت چک صیادی از طریق پیامک یکی از سوالات این روزهای مشتریان نظام بانکی است. برای ثبت چک جدید بنفش‌رنگ از طریق پیامک کافیست متن زیر را به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ بفرستید: امکان استعلام چک با کد ملی از طریق پیامک، با استفاده از سرشماره دیگری نیز فراهم گردیده که با به کارگیری این روش، گیرنده چک می تواند در همان لحظه دریافت چک، از وضعیت چک، استعلام بگیرد. بدین منظور، متقاضی باید کد دستوری (*1*1* شناسه صیادی) را به سرشماره 4040701701 ارسال نماید.

بانک مرکزی در اقدامی جدید امکان استعلام چک های برگشتی و در راه شخص را صرفا برای ذی نفع چک فراهم آورده است. به این شکل که ذی نفع می تواند با استفاده از کد دستوری (*1*4* شناسه ملی*ذینفع شناسه چک صیادی) و ارسال آن به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ از مجموع مبلغی چک های برگشتی صادرکننده چک اعم از چک‌های برگشتی رفع سواثرشده و نشده و مجموع مبلغی چک‌های در راه که موعد وصول آن ها نرسیده مطلع گردد.

توجه: لازم به ذکر است که ثبت چک از طریق پیامک فقط برای چک‌های زیر ۱۵ میلیون تومان امکان‌پذیر است.

خودپردازها

داشتن کارت عابر بانک و مراجعه به شعبه خودپرداز یکسان با کارت. ورود رمز اول کارت، جهت احراز هویت. انتخاب گزینه انتقال چک و وارد کردن شناسه 16 رقمی چک. وارد کردن شماره ملی شخصی که قصد انتقال چک به او را داریم و انتخاب عملیات ثبت صدور چک و تایید چک و انتقال چک را از طریق خودپردازها انجام دهند.

شعب بانکی

با مراجعه به یکی شعبه های بانک بصورت حضوری میتوانید عملیات ثبت چک صیادی را انجام دهید.